Начальник відділу криміналістичного забезпечення слідчого управління обласної поліції Станіслав Козир пройшов навчання в Японії. Українські поліцейські, які документують воєнні злочини росіян, працюють на місцях масових поховань та допомагають в ідентифікації тіл вбитих, обмінялися досвідом із японськими колегами у рамках підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН) та Уряду Японії.
Станіслав Козир вже понад 25 років несе службу у слідстві, а з початку повномасштабного ворожого вторгнення спеціалізується на документуванні, фіксації, виявленні і вилученні слідів воєнних злочинів росіян.
– В рамках обміну досвідом ми, криміналісти з 10-ти областей України, відвідали префектури Фукусіми та Токіо. Побували у поліцейських відділках, науково-дослідницьких лабораторіях, познайомилися з роботою японської поліції. В 2011 році Японія постраждала від страшного землетрусу та цунамі - і тоді правоохоронцям довелося ідентифікувати тисячі тіл загиблих. Під час навчального візиту японські поліцейські поділилися досвідом із упізнання тіл, проведення процедури ексгумації масових поховань та збору зразків, а також встановлення ДНК. Особисто мене приємно вразив рівень технічного забезпечення та обладнання, на якому працюють поліцейські-криміналісти Японії, – розповідає Станіслав Козир.
В умовах воєнного стану поліцейські Чернігівщини не лише продовжують виконувати свої основні функції, а й беруть участь у бойових діях, стабілізаційних заходах, розслідуванні воєнних злочинів та ідентифікації невстановлених тіл громадян.
– Ми документуємо факти ракетних та артилерійських обстрілів, які ворог досі завдає по Чернігівській області. На жаль, російські атаки спричиняють жертви серед мирного цивільного населення. Тому ми займаємося й ідентифікацією невпізнаних тіл. Нещодавно завдяки міжнародним партнерам у нас з’явилася мобільна ДНК-лабораторія «ANDE RAPID DNA 6C». Вона дає можливість на місці події оперативно провести дослідження та детальний огляд вилучених біологічних зразків. Крім цього, важливою перевагою є швидке виділення ДНК-профілю — протягом 60 хвилин. Про нашу практику застосування такої пересувної лабораторії ми розповіли колегам з Японії, а також поділилися своїм досвідом зі збору доказової бази у процесі фіксації воєнних злочинів, вчинених російськими окупантами. Зокрема, як проводять експертизи, ідентифікацію тіл загиблих, використовуючи сучасне обладнання, – каже криміналіст поліції Чернігівщини Станіслав Козир.
Використання новітніх криміналістичних лабораторій та сучасного обладнання дозволяє поліцейським швидко здійснювати ідентифікацію загиблих і зберегти докази вини окупантів, зберегти час і зусилля слідчих та криміналістів для з’ясування долі загиблих людей.
– Наші ключові завдання: ДНК-ідентифікація всіх загиблих та зниклих безвісти, збір доказів про злочини російських окупантів на нашій землі. Ми несемо службу для того, аби кожен воєнний злочин був зафіксований, а кожен причетний до нього – покараний. Навчання та обмін досвідом з японськими колегами є дуже важливими, адже в умовах сьогодення слідчі та криміналісти поліції повинні мати високу фахову підготовку і вміло використовувати в роботі сучасні технології, – підсумував Станіслав Козир.